به این مطلب امتیاز دهید!
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

 راهنمای خرید گیربکس خورشیدی سروو موتور

گیربکس خورشیدی سروو موتور از جمله تجهیزات پر کاربرد در صنعت است که به واسطه قابلیت ها و ویژگی هایی که دارد، به وفور در دستگاه ها و تجهیزات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی سروو موتور از جمله موتور هایی است که می توان به واسطه آن سیستم حرکتی دستگاه را کنترل کرد. این موتور ها عمدتا با گیربکس و یا بدون گیربکس در تجهیزات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

به طور کلی وجود گیربکس در این سروو ها سبب می شود تا کنترل بهتری در قدرت ورودی به دستگاه وجود داشته باشد. عمدتا کوپل گیربکس خورشیدی با سروو موتور نسبت به سایر گیربکس های موجود در بازار، قدرت و دقت بیشتری را در اختیار دستگاه قرار می دهد. در ادامه به بررسی این ویژگی ها خواهیم پرداخت.

 

کاربرد گیربکس خورشیدی سروو موتور

به طور کلی گیربکس خورشیدی به کار رفته در سروو موتور وظیفه دارد قدرت ورودی الکتروموتور را بر حسب نیاز دستگاه تغییر دهد. این دسته از گیربکس ها می توانند به دو صورت کاهنده و افزاینده باشند. در حالت افزاینده گیربکس وظیفه دارد قدرت الکتروموتور را کاهش داده و دور آن را زیاد کند. اما در حالت کاهنده این گیربکس می تواند دور موتور الکتریکی را کاهش داده و قدرت ان را افزایش دهد. این حالت ها بر حسب نوع عملکرد دستگاه باید تعیین گردند.

 

مقالات مرتبط:

 

ویژگی های گیربکس خورشیدی سروو موتور

قیمت گیربکس خورشیدی سروو موتوربه طور کلی گیربکس خورشیدی از یک چرخ دنده خورشیدی، چندین چرخ دنده سیاره ای و یک چرخ دنده رینگی تشکیل شده است. از جمله ویژگی های این گیربکس ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حجم بسیار کم

به طور کلی گیربکس های خورشیدی به نسبت سایر گیربکس ها از حجم کمتری برخوردار بوده و به همین دلیل کوپل ان ها با سروو موتور فضای زیادی را اشغال نمی کند. این امر ضمن بهبود عملکرد دستگاه سبب کاهش حجم و زیبایی آن می شود.

 • راندمان بیشتر

گیربکس های خورشیدی با داشتن راندمانی بین ۹۰ تا ۹۵ درصد جزء پر بازده ترین گیربکس های موجود در بازار هستند. به این ترتیب استفاده از این گیربکس ها تا حدود زیادی در مصرف برق صرفه جویی کرده و طول عمر موتور را افزایش می دهد. از طرفی سبب افزایش دقت سروو موتور شده تا به این ترتیب عملکرد دستگاه به خوبی کنترل شود.

 • وزن بسیار پایین

از دیگر ویژگی های گیربکس های خورشیدی می توان به وزن بسیار پایین آن ها اشاره کرد. به طور کلی این دسته از گیربکس ها دارای وزنی معادل ۴۰ درصد از وزن سایر گیربکس ها هستند. به همین دلیل استفاده از این گیربکس ها در تجهیزات و دستگاه های صنعتی سبب کاهش وزن ان ها و در نتیجه کاهش ضخامت ورق و سطح مقطع سازه می شود. در نتیجه هزینه ساخت دستگاه کاهش پیدا می کند.

 • عمر طولانی

این دسته از تجهیزات به سبب طراحی به خصوصی که دارند، از طول عمر بسیار بالایی برخوردار بوده و به همین دلیل کمتر به تعمیرات اساسی نیاز پیدا می کنند. گیربکس خورشیدی سروو موتور قادر است بار محوری و شعاعی را به خوبی تحمل کرده و دچار آسیب دیدگی نشود. به طور کلی از گیربکس های خورشیدی به منظور انتقال قدرت و نیز کنترل دقیق دستگاه استفاده می شود.

 

کاربرد گیربکس خورشیدی

قیمت گیربکس خورشیدی سروو موتورفیام

به طور کلی گیربکس خورشیدی سروو موتور به علت قابلیت ها و ویژگی هایی که دارد، عمدتا در دستگاه و تجهیزاتی استفاده می شود، که نیاز به دقت زیادی دارند. از جمله این تجهیزات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستگاه CNC فلز و چوب
 • دستگاه های تزریق پلاستیک پیشرفته
 • دستگاه های تولید قطعات الکترونیکی
 • دستگاه های چاپ
 • و …

پیش از خرید و انتخاب گیربکس خورشیدی سروو موتور به چه نکاتی باید توجه کرد؟

به طور کلی در انتخاب صحیح گیربکس، عوامل بسیار متنوعی دخیل هستند که شناخت و آگاهی از هر کدام از این عوامل می تواند نقش بسزایی در کیفیت و طول عمر گیربکس داشته باشد. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دمای کارکرد

به طور کلی دمای کارکرد گیربکس و سروو موتور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در صورتی که دمای محیط از دمای کارکرد سروو موتور بیشتر باشد، این موتور دچار آسیب دیدگی شده و طول عمر آن کاهش پیدا می کند. روغن و روانکار موجود در گیربکس خورشیدی سروو موتور نیز در دمای بالا لزجت خود را از دست داده و به این ترتیب میان دنده های گیربکس برخورد شدیدی به وقوع می پیوندد که باعث کاهش طول عمر گیربکس می شود.

 • نیروی موجود در سیستم

از دیگر پارامترهای مهم در تعیین و انتخاب گیربکس خورشیدی سروو موتور، ماکزیمم نیروی موجود در سیستم است. به طور کلی پارامترهای هندسی و یا به طور کلی مدول گیربکس های خورشیدی بر اساس نیروهای محوری و شعاعی موجود در سیستم تعیین می شود. در صورتی که نیروی شعاعی و محوری موجود در سیستم متناسب با مدول گیربکس نباشد، امکان آسیب رسیدن به گیربکس وجود خواهد داشت.

 • توان ورودی و خروجی سیستم

خرید گیربکس خورشیدی سروو موتور

به طور کلی سروو موتور ها دارای توان های مختلفی بوده و هر یک ویژگی به خصوصی دارند. بنابراین پیش از انتخاب حتما به توان سروو موتور و توان مورد نیاز خود توجه کنید.

 • ساعت کارکرد

از دیگر عوامل بسیار مهمی که در انتخاب گیربکس سروو موتور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، ساعت کارکرد گیربکس است. به طور کلی چرخ دنده ها و شفت موجود در این گیربکس به علت وجود بار های نوسانی دارای طول عمر مشخصی بوده که عمدتا بر حسب ساعت عنوان می شود. هر چه تعداد ساعت کارکرد گیربکس افزایش پیدا کند، طول عمر ان کمتر شده و در نتیجه هزینه تعمیرات آن افزایش پیدا می کند.

 • نسبت تبدیل مورد نیاز

از دیگر عواملی که پیش از خرید گیربکس خورشیدی سروو موتور باید به آن توجه کرد، نسبت تبدیل مورد نیاز است. به طور کلی هر یک از این گیربکس ها دارای نسبت تبدیل مشخصی بوده و توان خروجی موتور را به نسبت مشخصی تبدیل می کند.

 • قطر شفت سروو موتور

از آنجایی که گیربکس خورشیدی باید به سروو موتور متصل گردد، قطر شفت سروو باید متناسب با گیربکس باشد. در صورتی که این تناسب رعایت نشود، کوپلینگ سروو موتور و گیربکس خورشیدی به خوبی اتفاق نمی افتد و احتمال آسیب رسیدن به مجموعه افزایش پیدا می کند.