انواع پمپ تخلیه بشکه و ویژگی های آن ها

پمپ تخلیه بشکه از جمله تجهیزات پر کاربرد در صنعت است که امروزه به دلیل قابلیت ها و ویژگی هایی که دارد، طرفداران بسیاری را به سمت خود جذب کرده است. این دسته از تجهیزات با دارا بودن ساختاری ساده و قیمت مناسب قادر هستند سیالات گوناگونی را از قبیل آب ژاول، انواع روغن از قبیل روغن موتور، روغن هیدرولیک، روغن دنده، بنزین، مواد خوراکی، رزین ها، مواد خورنده، اسید ها و بسیاری از سیالات دیگر با لزجت های گوناگون، پمپاژ کنند. در ادامه به بیان ویژگی ها و قابلیت های این مدل از تجهیزات خواهیم پرداخت.

نحوه عملکرد پمپ تخلیه بشکه

همانطور که گفته شد، پمپ تخلیه بشکه وظیفه دارد، سیالات موجود در مخزن ها و بشکه ها را تخلیه کند. برای دستیابی به این هدف، این پمپ در بخش های گوناگونی تشکیل شده که از جمله مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پمپ تخلیه گازوئیل

 • الکتروموتور
 • شفت
 • پروانه
 • کوپلینگ
 • بلبرینگ
 • ورودی و خروجی

به طور کلی الکتروموتور در این سیستم وظیفه دارد برق ورودی به سیستم را به نیروی مکانیکی تبدیل کرده و نیروی مورد نیاز پمپ را فراهم کند. از آنجایی که شفت خارج شده از الکتروموتور عمدتا از طول زیادی برخوردار نیست، از طریق کوپلینگ این شفت به شفتی با طول بیشتر متصل می شود تا به این واسطه پمپ تخلیه بشکه در عمق مناسبی از مخزن و یا بشکه نفوذ کرده و سیال را تخلیه کند.

با افزایش طول شفت و فاصله گرفتن مرکز ثقل آن از مرکز قدرت یعنی الکتروموتور، در اثر حرکت دورانی، سیستم دچار نابالانسی شده و در دور های بالا دچار ارتعاشات شدیدی می شود. به همین منظور برای جلوگیری از افزایش فرکانس سیستم در اثر حرکت دورانی شفت، در قسمتی معین از آن، بلبرینگی تعبیه شده است تا ضمن چرخش شفت، از بروز ارتعاشات در سیستم جلوگیری کند. در قسمت انتهایی شفت پروانه هایی قرار داده است که این پروانه ها که از طریق شفت به الکتروموتور متصل هستند به واسطه چرخش خود وظیفه دارند سیال موجود در مخزن را از پایین ترین قسمت به سمت خارج هدایت کنند. به این ترتیب عمل تخلیه بشکه و یا مخزن را به نحوه احسن به انجام برسانند‌.

 

مقالات مرتبط :

مشخصات فنی پمپ کف کش

ارزان‌ترین پمپ کف کش

 

کاربرد پمپ های بشکه کش

به طور کلی از پمپ تخلیه بشکه در صنایعی از قبیل صنایع رنگ، صنایع غذایی و دارویی، صنایع بهداشتی، صنایع نفت و گاز، صنایع شیمیایی و بسیاری از صنایع دیگر به منظور جابجایی و پمپاژ سیالاتی از قبیل رنگ، انواع روغن، مایع های بهداشتی، اتانول، متانول و … استفاده می شود.

مزایای استفاده از پمپ تخلیه بشکه

پمپ تخلیه اسید

 • طراحی ساده

به طور کلی پمپ تخلیه بشکه یا پمپ روغن به گونه ای طراحی شده است که اکثر افراد به راحتی بتوانند با این محصول کار کنند. از طرفی این طراحی ساده سبب شده تا این محصول از قیمت کمتری نسبت به سایر محصولات موجود در بازار برخوردار باشد.

 • قابل استفاده برای تمامی سیالات

این محصول در طرح ها و کاربرد های مختلفی تولید شده و به همین دلیل دارای انواع گوناگونی است. هر یک از انواع پمپ بشکه کش دارای ویژگی های به خصوصی بوده و می توان از آن ها برای پمپاژ انواع سیالات با ماهیت شیمیایی استفاده کرد.

 • جداسازی قطعات

همانطور که گفته شد، این مدل از پمپ تخلیه بشکه از اجزا و بخش های مختلفی تولید شده است. می توان هر یک از این بخش ها را از یکدیگر جدا کرده و به راحتی حمل کرد.

 • قابل استفاده در مخزن های گوناگون

به طور کلی این دسته از تجهیزات به گونه ای طراحی شده اند تا در صورت تغییر حجم مخزن و یا بشکه عملکرد قابل قبولی را از خود ارائه دهند. این محصولات با تغییر طول شفت خود قادر هستند مخزن های گوناگونی را تحت پوشش قرار دهند.

 • انواع پمپ تخلیه بشکه

پمپ تخلیه اسید فیام

به طور کلی پمپ های تخلیه بشکه، متناسب با نوع سیال مورد نظر و نیز کارایی و عملکرد آن ها به دسته های گوناگونی تقسیم بندی می شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پمپ بشکه کش اسکرو

به طور کلی پمپ های اسکرو از جمله پمپ های پر قدرتی هستند که به سبب قابلیت های خود عمدتا به منظور پمپاژ سیالاتی با لزجت بالا مورد استفاده قرار می گیرند. این دسته از تجهیزات به نسبت سایر پمپ ها قدرت بیشتری داشته اما حجم کمتری از سیال را جابجا می کنند. به طور کلی دور موتور این مدل از پمپ ها متناسب با لزجت سیال موجود در مخزن قابل تغییر است‌.

پمپ بشکه کش برقی

از جمله پرطرفدارترین پمپ های موجود در صنعت، پمپ های بشکه کش برقی هستند. در صورتی که سیال مورد نظر شما از لزجت چندان زیادی برخوردار نیست و جزء سیالات رقیق محسوب می شود، می توانید از پمپ بشکه کش برقی استفاده کنید این دسته از تجهیزات قادر هستند فشار هایی معادل یک و دو بار در سیال ایجاد کرده و در هر بار پمپاژ، حجم سیالی را با سرعت ۷۰ تا ۱۵۰ لیتر بر دقیقه جابجا کنند.

پمپ بشکه کش بادی یا پمپ های ضد انفجار

پمپ تخلیه بشکه بادی، از جمله پمپ هایی هستند که برای انجام عمل پمپاژ از الکتروموتور استفاده نمی کنند. به طور کلی به منظور پمپاژ سیال در ساختار این دسته از تجهیزات، از کمپرسور های قدرتمندی استفاده شده است. این کمپرسور ها وظیفه دارند هوای مورد نیاز را برای جابجایی سیالات تامین کنند. به طور کلی از پمپ های تخلیه بشکه بادی، به منظور جابجایی و پمپاژ سیالاتی با قابلیت اشتعال استفاده می شود. عمدتا پمپ های بشکه کش بادی برای جابجایی سیالاتی از قبیل الکل، اتانول، متانول، استون و بسیاری از مواد مشتعل دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

پمپ بشکه کش دیافراگمی

پمپ های بشکه کش دیافراگمی از جمله پمپ هایی با عملکرد مناسب هستند که وظیفه دارند سیالاتی با لزجت گوناگون را پمپاژ کنند. این دسته از پمپ ها به علت طراحی به خصوصی که دارند، قادر هستند انواع سیالات با قابلیت اشتعال و ماهیت اسیدی را جابجا کند. به طور کلی مزیت استفاده از این دسته از تجهیزات نسبت به سایر پمپ ها، کارکرد خشک سیال است. پمپ تخلیه بشکه دیافراگمی قادر است بدون نیاز به هوا گیری مجدد عمل پمپاژ سیال را به نحو احسن به انجام برساند.