مقالات

گیربکس صنعتی بزرگ

گیربکس صنعتی بزرگ

کاربرد گیربکس صنعتی بزرگ:

    گیربکس صنعتی بزرگ به دلیل این که حجم و وزن بالایی دارد و هم چنین به دلیل این که ظرفیت توان ورودی گیربکس نیز بالا می باشد در صنایع سنگین و پیشرفته ای نظیر موارد ذیل کاربرد دارد. اصول کار و تولید در این صنایع به عهده ی گیربکس های صنعتی بزرگ می باشد.کاربرد گیربکس صنعتی بزرگ

  1. صنایع فولاد
  2. صنایع نئوپان سازی
  3. صنایع سیمان
  4. صنایع مس
  5. صنایع پتروشیمی
  6. دستگاه های انتقال مواد در معادن، کارخانه ها و کوره های ذوب
  7. گیربکس آسیاب های معادن روی و مس و آسیاب های بالمیل
  8. جرثقیل های بزرگ برای تامین گشتاورهای مورد نیاز پمپ های هیدرولیکی غول پیکر
  9. پرس های سنگین

 همان طور که رویت می کنید؛ گیربکس صنعتی بزرگ، عنصری بسیار مهم و کاربردی است. به طوری که اگر گیربکس صنعتی به دلایل عدیده ای طراحی و تولید نشود؛ چرخ بسیاری از کارخانه ها و معادن از کار می­افتد. اگر معادن و کارخانه های ذکر شده در بالا و بسیاری دیگر از صنایع که از قلم افتادند؛ دیگر تولید نداشته باشند؛ بسیاری از نیازهای ضروری مردم نیز تامین نخواهد شد.

انواع گیربکس صنعتی بزرگ:

 گیربکس صنعتی بزرگ با توجه به نوع چرخ دنده و نسبت تبدیل و گشتاور کاری تقسیم بندی می شوند. انواع چرخ دنده شامل چرخ دنده های هلیکال یا مارپیچی، مخروطی، جناغی و ساده می باشند که در مقاله­های قبلی به تفصیل راجع به آن ها سخن گفته شد. انواع گیربکس صنعتی بزرگ بر حسب نوع چرخ دنده عبارتند از: گیربکس های خورشیدی، شفت موازی و ۹۰ درجه. در نهایت انواع آن بر حسب نسبت و گشتاور کاری به سه دسته ی گیربکس های ۲ محور، ۳ محور و ۴ محور تقسیم می شوند.

اجزای گیربکس صنعتی بزرگ:

 قطعات گیربکس صنعتی بزرگ شامل پوسته، کاسه نمد، چرخ دنده های ابتدایی، انتهایی و واسط، محورهای ورودی و خروجی بیرینگ ها، یاتاقان بندی خروجی و سیستم گردش روغن (جهت روانکاری اجزا و جلوگیری از سایش قطعات) می باشد.

اطلاعات تکمیلی :

  گیربکس صنعتی بزرگ با وجود این که با شفت ورودی تجهیز شده است امکان کوپلینگ با چرخ زنجیر، پولی ، تسمه و انواع مختلف الکتروموتور و هیدروموتور نیز وجود دارد. در صورتی که گیربکس صنعتی بزرگ امکان اتصال الکتروموتور کمکی را داشته باشد؛ قابلیت تعمیرات در خط تولید برای کاربر فراهم می شود. این یکی از نکات مثبت گیربکس می باشد چرا که با خرابی دستگاه، به سرعت تعمیر می شود و نیاز نیست تا از خط تولید خارج گردد. از دوام و استحکام بالایی برخوردار بوده و همان طور که گفته در کارهای سنگین (قدرت و توان بالا) نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع گیربکس صنعتی بزرگ

موارد حائز اهمیت در انتخاب گیربکس صنعتی بزرگ:

 از جمله مواردی که باید در انتخاب و خرید گیربکس صنعتی به دقت کنیم؛ فاکتورهای طراحی آن می­باشد. مواردی نظیر گشتاور و توان نامی دستگاه، نسبت تبدیل، ضرایب دنده ها، زاویه و شیوه ی قرارگیری دنده­ها،  نیروی محوری و شعاعی روی شفت خروجی، ابعاد دستگاه و جابجایی آن، طریقه ی نصب، ساعات کاری در طول روز، شرایط محیطی و … می توانند شما را جهت خرید گیربکس صنعتی بزرگ مناسب اهدافتان سوق دهند.
تمام موارد فوق الذکر بر حسب این که شما آن را برای چه صنعتی می خواهید به کار بگیرید؛ تعیین می شوند. به طور مثال گیربکسی می خواهید در یک کارگاه کوچک استفاده کنید بسیار متفاوت است از گیربکسی که قرار در صنعت فولاد مورد استفاده قرار گیرد. بررسی تمام این موارد با یک متخصص این کار باعث می شود بهترین خرید خود را در این زمینه انجام دهید.

گیربکس صنعتی بزرگ را چگونه نصب کنیم؟

 برای نصب این گیربکس در ورودی و خروجی آن شفتی تعبیه شده که جهت اتصال به الکتروموتور منظور شده است و باید روی شاسی قرار گیرد. هنگام نصب  بایستی به آنلاین بودن گیربکس دقت کرد چرا که برای نصب چرخ و زنجیر و یا پولی و تسمه و یا حتی کوپلینگ حتما باید امتداد شفت ها موازی و با فاصله مناسب از هم قرار گیرند. پس از نصب غلظت و میزان روغن روانکاری حتما بررسی گردد.
اگر روغن گیربکس ناکافی باشد و یا از غلظت مناسب برخوردار نباشد همان طور که گفته شد به گیربکس صدمه خواهد زد و باعث کاهش راندمان دستگاه می شود. لازم به ذکر است که حین کار با گیربکس صنعتی بزرگ دمای دستگاه کنترل شود و در صورت افزایش دمای بیش از دستگاه را خاموش و علت را بررسی کنید.

برندهای صاحب نام گیربکس صنعتی بزرگ:

 هنگام خرید باید به شرکت سازنده و کارخانه ی سازنده ی آن بسیار توجه کرد چرا که طراحی و ساخت این محصول نیازمند مهارتی فراوان است. از جمله برندهای معتبر ساخت و تولید گیربکس صنعتی بزرگ می توان به زیمنس فلندر آلمان، ایلماز ترکیه، Brevini  ایتالیا،Bauer  آلمان، نورد آلمان، هانسن پتنت،   SEWایتالیا، Rossi و چند شرکت چینی و روسی دیگر اشاره کرد.

 در پایان از این که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید؛ کمال قدردانی را داریم. امید است که مطالب این مقاله مورد توجه شما بزرگواران قرار گرفته باشد و علم شما را نسبت به گیربکس صنعتی افزایش داده باشد. شاد و پیروز باشید.