وکیوم پمپ یا پمپ وکیوم با عبارت انگلیسی vacuum pump شامل یکی از پمپ‌های متداول صنعتی است که با ایجاد شرایط خلأ در فشاری کمتر از فشار عادی، موجب پمپاژ سیالات در مسیر مورد نظر می‌گردد. 

بسته به نوع سیالی که در آن جریان پیدا می‌کند، ویسکوزیته سیال و ماهیت شیمیایی آن، از یکی از انواع پمپ وکیوم استفاده می‌شود.

تعریف ساده از پمپ وکیوم

در تعریف ساده از پمپ‌های وکیوم، این پمپ‌ها را به صورت پمپ‌های با شرایط خلأ معرفی می‌کنیم. قابلیت و کارایی این پمپ‌ها در شرایط کار با مواد شیمیایی و سیالاتی با ذرات معلق، متفاوت ثبت شده است.

به طور کلی پمپ‌های تحت خلأ را از نظر شرایط عملکردی به دو گروه تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای دسته‌بندی می‌کنند.

تفاوت پمپ وکیوم تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای

پمپ وکیوم تک مرحلهای

به نوعی از پمپ‌های وکیوم، پمپ وکیوم تک مرحله‌ای گفته می‌شود که اگر منبع تغذیه وکیوم به هر علتی دچار قطعی جریان برق شود، فرآیند مکش توسط پمپ بلافاصله قطع می‌گردد و بنابراین خروجی این پمپ‌ها، مکشی نخواهد داشت.

پمپ وکیوم دو مرحله‌ای

پمپ‌های وکیوم دو مرحله‌ای نوعی از پمپ‌ها هستند که اگر منبع جریان برق پمپ قطع شود، عملیات مکش در دو مرحله ادامه خواهد یافت. توان این پمپ‌ها نیز متفاوت است.

 اگر بخواهیم تفاوت این دو پمپ را مطرح کنیم به این صورت بیان می‌شود: “پمپ‌های تک مرحله‌ای از نظر قیمت، گرانتر هستند اما معایب بیشتری نسبت به پمپ‌های دو مرحله‌ای دارند.

بنابراین هنگام خرید یکی از این پمپ‌های خلأ پیشنهاد می‌شود قبل از هرگونه هزینه با کارشناسان فروش در خصوص نحوه عملیات و همچنین منبع تغذیه در صنایع یا ساختمان‌ها برای پمپاژ سیال گفتگو گردد.

تفاوت پمپ وکیوم تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای

انواع پمپ وکیوم

انواع پمپ‌های وکیوم صنعتی به سه دسته اصلی پمپ‌های وکیوم آب در گردش، پمپ‌های روغنی و پمپ وکیوم خشک دسته‌بندی می‌شوند.

در بسیاری از منابع، نامی از پمپ‌های وکیوم روتاری یا چرخنده نیز آمده است. سایر مدل‌های این‌های پمپ‌های صنعتی عبارتند از پمپ‌های دیافراگمی، پمپ‌های پیستونی، اسکرول، غلطکی و غیره.

 هر یک از انواع پمپ‌های وکیوم شرایط را تحت عملیات متفاوت فراهم می‌کنند؛ به طور مثال در پمپ‌های وکیوم صنعتی پیستونی، با حرکت یک پیستون، شرایط خلأ فراهم می‌شود.

در مدل‌های پمپ چرخش آبی، حرکت آب و چرخش پره‌های چرخنده با نیروی گریز از مرکز، موجب ایجاد شرایط خلأ داخل پمپ می‌گردد.

تفاوت پمپ وکیوم تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای
خرید پمپ وکیوم

خرید پمپ وکیوم در بازار امروزی با چالش‌هایی روبه‌رو است. مشتریانی که یکی از این پمپ‌ها را نیاز دارند ترجیح می‌دهند به صورت حضوری به یک مغازه مراجعه کنند،

برخی دیگر از صنایع که به صورت حرفه‌ای‌تر، قصد خرید پمپ‌های وکیوم را دارند با شرکت‌های تولید کننده به صورت مستقیم تماس می‌گیرند.

عده دیگری از مشتریان نیز ترجیح می‌دهند از فروشگاه‌های اینترنتی خرید کنند. البته لازم به ذکر است که فروشگاه‌های اینترنتی یا شرکت‌ها در قالب وب سایت‌های آنلاین به پشتوانه کارخانه‌های تولیدکننده فعالیت می‌کنند؛

بنابراین پمپ وکیوم و خرید آن از هر طریق که انجام گیرد باید ارزیابی همه شرایط انجام گیرد. در قسمت بعدی در خصوص قیمت خرید این پمپ‌ها بیشتر صحبت می‌کنیم.

کاربرد پمپ وکیوم

 انواع پمپ وکیوم در صنایع مختلف کاربرد دارند. استفاده از این پمپ‌ها در شرایطی که پمپاژ مواد شیمیایی، روغن‌ها، روانکارها، پمپاژ آب برای واحدهای صنعتی، اسیدها و مواد قلیایی، حلال‌های شیمیایی و موارد دیگر موردنظر باشند توصیه می‌گردد.

صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب، کشاورزی، داروسازی و همچنین ساختمان‌های تجاری و مسکونی به نوعی از یکی از مدل‌های پمپ وکیوم استفاده می‌کنند. پمپ‌های وکیوم بخشی از تاسیسات هر ساختمان محسوب می‌شوند.

تفاوت پمپ وکیوم تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای

عوامل موثر در قیمت پمپ وکیوم

 هنگامیکه قصد دارید پمپ‌های وکیوم را از نظر قیمت و کیفیت ارزیابی کنید، ترجیحاً باید به کاتالوگ محصولات و نحوه عملکرد پمپ در شرایط عملیاتی مختلف دقت کنید.

ظرفیت پمپاژ پمپ‌های وکیوم، توان عملکردی موتور، دور موتور و تمام مشخصات فنی در قیمت پمپ وکیوم اثر دارند. همچنین موارد کاربردی که مشتری از آن‌ها انتظار دارند، در این عامل تاثیرگذار است.