۷ نکته برای کاهش صدای پمپ آب خانگی

کار من به عنوان کارمند سایت آمازون این است که به شما کمک کنم تا خرید های درست و به صرفه ای از این سایت انجام دهید. شاید شما هم پمپ آب خانگی داشته باشید که سر و صدای زیادی داشته باشد و نیاز به کمک برای کاهش صدای پمپ آب خانگی داشته باشید.

من اخیرا برای خانواده ام یک پمپ آب خانگی خریده بودم که می لرزید و سر و صدای قابل توجهی ایجاد می کرد. این سر و صدا تاثیر نامطلوبی بر روان ما می گذاشت و باید برای آن کاری  می کردیم. ممکن است در ابتدا به نظر شما بیاید که این مسئله غیر قابل حل است. اما با کمی تلاش می توان راه حل های خوبی برای  کاهش صدای پمپ آب خانگی پیدا کرد.

۳مدل از کم صداترین پمپ های آب خانگی

چند روش موثر برای کاهش صدای پمپ آب خانگی وجود دارد که با هم آنها را بررسی می کنیم. برخی از این روش ها پیشگیرانه هستند و برخی دیگر مشکل فعلی شما را حل می کند. به هر حال شما با دنبال کردن این مراحل ساده می توانید سر و صدای پمپ خانگی خود را کاهش دهید.

  

۱.برای کاهش صدای پمپ آب خانگی، ابتدا نوع صدا را مشخص کنید.

 اول از همه باید مشخص کنید که منشاء صدایی که می شنوید چیست. این صدا می تواند به دلیل لرزش ایجاد شده باشد و یا صدای هوایی باشد که در پمپ آب حرکت می کند. بسته به نوع صدا، راه حل های متفاوتی برای کاهش صدای پمپ آب خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین با فهمیدن نوع صدا راه حل مناسب برای شرایط پیش آمده تعریف می گردد.

سوربوتان

چنانچه صدای لرزشِ خیلی آزار دهنده ای را می شنوید و پمپ آب خانگی شما در در داخل دیوار و یا کف زمین نصب شده است، راه حل خیلی ساده ای را برای کاهش صدای پمپ آب خانگی پیش روی خود دارید. در این شرایط تنها کاری که باید انجام دهید این است که پمپ آب را جدا کنید و با استفاده از نوارهای جداسازی، مجددا در محل خود نصب کنید. این نوار ها بین پمپ آب و ساختار های محکم اطراف -مثل دیوار و کف- قرار می گیرند و از برخورد پمپ با این ساختار ها جلوگیری می کنند. با این کار کاهش صدای پمپ آب خانگی کاملا واضح خواهد بود.

از طرف دیگر وقتی به دقت گوش می دهید ممکن است متوجه شوید که منشاء صدا، هوای داخل پمپ است. برطرف کردن این نوع صدا کمی مشکل است؛ اما به هر حال غیر ممکن نیست. برای حل این مشکل لازم است  از روش های عایق بندی صوتی استفاده نمایید. حتی می توانید یک جعبه -که از نظر صوتی کاملا عایق بندی شده باشد- بسازید تا پمپ کاملا از نظر صوتی عایق بندی شده و کاهش صدای محسوس گردد.

با توجه به اهمیتی که این موضوع دارد در بخش زیر به شکل مفصل تری به آن می پردازیم.

از «سوربوتان» برای خنثی کردن لرزش ها و جلوگیری از انتشار آن استفاده کنید.

 

۲.برای کاهش صدای پمپ آب خانگی، یک جعبه عایق صوتی بسازید.

جعبه ای از جنس مقوا، یکی از روش های عالی برای عایق کردن صدا است. درست کردن این جعبه کمی سخت است و نیاز به تلاش زیادی دارد؛ اما پس از تمام شدن کار، مشکلات ناشی از صدابه کلی فراموش می کنید.از آنجا که حرکت صدا به شکل موج و در تمام جهات است، به دام انداختن آن خیلی دشوار است. اما اگر جعبه ای از جنس مقوا داشته باشید، می توانید مسافتی که موجِ صدا طی می کند، کم کنید.

قبل از اینکه، اقدام به ساختن جعبه مقوایی کنید، باید اندازه های پمپ را به دست بیاورید.جعبه ای که می سازید باید اندکی بزرگتر از پمپ آب باشد. می توانید این جعبه را با تخته سه لا و یا چند قطعه تخته آکوستیک بسازید.  این مواد عایق صوتی خیلی خوبی هستند و فرآیند عایق سازی پمپ آب خانگی را به خوبی انجام می دهند.استفاده از این مواد برای ساختن جعبه آکوستیک، سبب کاهش صدای پمپ آب خانگی به میزان ۵۰ تا ۹۰ درصد (بسته به میزان صدایی که در ابتدا از پمپ شنیده می شود) می گردد.

البته مانند هر روش دیگر عایق بندی صوتی، ضخامت جعبه درست شده در میزان آکوستیک بودن آن تاثیر بسیار زیادی دارد. اگر دیواره های جعبه شما نازک باشد، احتمال بیرون رفتن صدا از آن زیاد است.برای بهتر کردن عایق بندی، می توانید از برخی عایق های صوتی به صورت لایه هایی در پوشش داخلی جعبه استفاده کنید. با این کار، چند قشر دفاعی در برابر سر و صدای پمپ خواهید داشت و کاهش صدای پمپ آب خانگی به میزان قابل توجهی بیشتر خواهد شد.

عایق صوتی پمپ آب

 

با توجه به مطالب گفته شده ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که بهترین عایق صوتی برای پوشاندن فضای داخلی جعبه و کاهش صدای پمپ آب خانگی چیست؟ برای این منظور دو عایق را پیشنهاد می کنم که هر دوی آنها ضد عفونی کننده های بسیار خوبی هستند و خیلی وقت ها به عنوان عایق صدا نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

اولین عایق پیشنهادی من دینامات است و دومی فاطمه.

 درست می گویید! این عایق ها  بسیار گران هستند. اما باید به خاطر داشته باشید که همیشه کیفیت بهتر با هزینه بیشتر همراه است. هر کدام از آنها را که مایل باشید می توانید انتخاب کنید. چون هر دو در عایق سازی و کاهش صدا بسیار خوب عمل می کنند.

از آنجا که هر دوی این عایق ها کاملا ضخیم هستند و اصولا برای عایق سازی در برابر صدا ساخته شده اند، داخل جعبه مقوایی شما را به خوبی آکوستیک می کنند.در اینجا نکته مهمی وجود دارد که حتما باید به آن توجه کنید. مطمئن شوید جعبه مقوایی شما با کف و دیواره ها در تماس نیست. چون در این صورت اوضاع سر و صدا بدتر خواهد شد.

جعبه صداگیر پمپ آب

 

برای این کار از مقداری لاستیک، فوم و موارد مشابه آن استفاده کنید تا از رسیدن امواج صوتی به دیوار، کف و هر جای دیگری که لازم است جلوگیری شود.همسر من جعبه ای از جنس مقوا برای کاهش صدا درست کرد. این جعبه به نحو بسیار موثری سر و صدای پمپ را مهار کرد. یادتان باشد هر چه تعداد لایه های داخلی جعبه بیشتر باشد، توان آن برای به دام انداختن امواج صوتی بیشتر خواهد بود.

در این بخش چند نکته ذکر می شود که به شما کمک می کند هنگام خرید پمپ آب و یا هنگام نصب آن، طوری عمل کنید که از ایجاد سر و صدای اضافی خودداری شود. بنابراین اسم این بخش را روش های پیشگیری به منظور کاهش صدای پمپ آب خانگی می گذاریم.

از دینامات در داخل جعبه مقوایی برای کاهش صدای پمپ آب خانگی استفاده نمایید.

 

۳.مطمئن شوید که پمپ را به شکل صحیحی نصب کرده اید.

قرار دادن پمپ آب در موقعیت مناسب بسیار مهم است. در اکثر اوقات اگر جای پمپ نامناسب باشد، صدا لرزش از آن به گوش خواهد رسید.مطمئن شوید و یا حداقل سعی کنید که پمپ آب در تماس با دیواره ها و کف نباشد. این تماس می تواند صدا را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. در عوض سعی کنید آن را در یک گلخانه با دیوار های ضخیم نصب کنید.همچنین می توانید به منظور کاهش صدای پمپ آب خانگی آن را در پشت بلوک های بزرگی قرار دهید تا این موانع، از پخش صدا جلوگیری کنند.

علاوه بر موارد گفته شده، نصب پمپ روی سطح بتنی سبب می شود دستگاه تکان نخورد و صدای آن کاهش یابد.مواردی که ذکر شد برخی از نکات مربوط به نصب دستگاه بود که می تواند از سر و صدای پمپ پیشگیری کند.

 

۴.برای کاهش صدای پمپ آب خانگی، صداهای ناشی از هوا را با عایق بندی حذف کنید.

صدا خفه کن پمپ آببرای عایق کردن صداهای ناشی از هوا لازم است از برخی حائل ها استفاده کنید و یا از پنل های آکوستیک و روکش های ضد صدا بهره ببرید.

همچنین می توانید مقداری از جاذب های صوتی را در اطراف بخشی که از آن سر و صدا به گوش می رسد بمالید. بعد از این کار با کمال تعجب شاهد کاهش صدای پمپ آب خانگی خواهید بود.

از پانل های آکوستیک برای کاهش صدای پمپ آب خانگی استفاده کنید.

 

۵.برای کاهش صدای پمپ آب خانگی، پمپ مناسبی انتخاب کنید.

می دانم که شما در حال حاضر در استفاده از پمپ خود دچار مشکل شده اید و می خواهید صدای اضافی آن را از بین ببرید. اما خوب است در اینجا به همه کسانی که می خواهند پمپ آب خریداری کنند کمک کنیم تا متوجه شوند چگونه دستگاهی را انتخاب کنند که صدای زیادی نداشته باشد.اگر تلاش زیادی برای کاهش صدای پمپ آب خانگی خود کرده اید، اما موفق نشده اید، شاید وقت آن باشد که پمپ آب جدیدی خریداری کنید.

خریدن یک پمپ آب با سر و صدای کمتر ممکن است در ابتدا راه حل گرانی به نظر برسد؛ اما این را در نظر بگیرید که می توانید به جای اینکه برای خریدن تجهیزات آکوستیک سرمایه گذاری کنید، یک دستگاه نو بخرید تا از سر و صدای دستگاه قبلی راحت شوید.در توضیحاتی که در راهنمای پمپ وجود دارد، مشخصات میزان سر و صدای آن ذکر شده است. توجه به این قسمت از راهنما به شما کمک می کند پمپ آبی را خریداری نمایید که سر و صدای کمتری دارد.

 

نصب پمپ روی بتون

 

۶.برای کاهش صدای پمپ آب خانگی، به آن رسیدگی کنید و آن را تعمیر کنید.

دلیل صدا پمپ آب خانگی

دلایل متفاوتی برای رسیدگی منظم به این دستگاه وجود دارد که کاهش صدای پمپ آب خانگی یکی از آنها است.خیلی از مواقع زنگ زدگی موتور سبب ایجاد سر و صدای آزار دهنده ای می شود.به همین دلیل باید قطعاتی که در معرض استهلاک هستند روغن کاری کنید، بخش های فرسوده را عوض کنید و اگر قسمتی از دستگاه شل شده است، آن را در جای خود محکم نمایید.

همه این اقدامات علاوه بر تاثیری که بر کاهش صدای دارند، به بهره وری بیشتر دستگاه هم کمک می کنند. لذا به یاد داشته باشید که به شکل منظم به پمپ آب خود رسیدگی نمایید.این کار فقط یک روش پیشگیرانه نیست. شما می توانید در ضمن انجام همه این کار ها، سعی کنید سر و صدای موتور را هم کم کنید.مطمئنا قطعات زنگ زده سبب می شوند سر و صدای دستگاه بیشتر شود. تعویض این قطعات به شکل قابل توجهی بر کاهش صدا تاثیر خواهد داشت.

 

۷.برای کاهش صدا، از چندین روش به شکل همزمان استفاده کنید.

مواد آکوستیک برای عایق بندی صوتی بسیار مناسب هستند؛ بنابراین  برای رفع این مشکل نیز می توان از آنها استفاده کرد.در زمان نصب و راه اندازی پمپ می توانید از لایه های آکوستیک استفاده کنید. این لایه ها لرزش پمپ را به خود جذب می کنند و در نتیجه سر و صدا کمتر می شود.

همچنین می توانید چندین روش دیگر را با هم ترکیب کنید تا صدا را به صفر برسانید. مثلا به طور مرتب به پمپ آب رسیدگی کنید، قطعات فرسوده را تعویض نمایید، بخش هایی که در معرض استهلاک هستند روغن کاری کنید و همچنین یک جعبه عایق صدا برای پمپ درست کنید.

این کارها قطعا سبب کاهش صدای پمپ آب خانگی خواهد شد.البته اگر هیچ کدام از این روش ها موثر نباشد (که احتمالا اینطور نخواهد شد) همیشه می توانید یک پمپ آب جدید خریداری نمایید.این بار مشخصات صدای دستگاهی که قصد خرید آن را دارید بررسی کنید و همه نکات گفته شده را در نصب و نگهداری از آن رعایت کنید.

 

 

مقالات مرتبط :

 

نتیجه گیری روش ها

اگر به تمام مطالب گفته شده توجه کنید در می یابید که روش هایی که برای کاهش صدای پمپ آب خانگی کاربرد دارد، بیش از همه در زمان خرید پمپ موثر هستند.انتخاب و خرید یک پمپ مناسب و رسیدگی منظم به آن، هم صدای مرتبط با لرزش پمپ و هم صدای هوا را کاهش می دهد.نتایج تلاش های شما گاهی خیلی عالی و هیجان انگیز می شوند. روش هایی که ذکر شد همگی خیلی ساده هستند و هزینه زیادی هم نیاز ندارند. یادتان باشد که یک سرمایه گذاری کوچک هم ارزش بسیاری دارد. چون آرامش را به هیچ قیمتی نمی توان خرید.

امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد که زندگی راحت تری داشته باشید و در کاهش صدای پمپ آب خانگی شما موثر بوده باشد.

باکس پمپ آب