به این مطلب امتیاز دهید!
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

در این مقاله قصد داریم پیرامون قطعه انکودر موتور، مشخصات آن و نیز عوامل مؤثر در قیمت انکودر موتور، مطالب مختصر و مفیدی را ارائه نماییم.

انکودر موتور چیست؟

انکودرها یا رمزگذارها، مؤلفه هایی هستند که به منظور تبدیل حرکت مکانیکی به پالس های دیجیتالی، به وسیله جریان مستقیم به یک موتور اضافه می شوند. هدف اصلی انواع مختلف انکودر تبدیل اطلاعات از یک قالب به قالب دیگر برای استانداردسازی، تنظیم سرعت یا کنترل ایمنی است. در ادامه به مواردی اشاره خواهیم کرد که بر قیمت انکودر موتور تأثیرگذار می باشند.

انکودرها در موتورهای خاصی قابل اتصال و استفاده هستند؛ از جمله موتورهای DC. موتورهای DC دارای موقعیت پیچیده و قابلیت کنترل سرعت هستند، رفتار آنها خطی نیست و به شدت به بار تحمل شده متکی است. به همین دلیل آنها برای تعیین و اطمینان از موقعیت صحیح شافت به یک انکودر (که ممکن است تعبیه شده یا نباشد) نیاز دارند. یکی از پارامترهایی که بر قیمت انکودر موتور مؤثر می باشد، نوع موتور مورد نظر می باشد.

بسته به نوع طراحی و عملکرد آنها، انواع مختلفی از انکودر وجود دارد و بر این اساس قیمت انکودر موتور نیز بازه های متفاوتی دارد. در ادامه انواع اصلی انکودر، نحوه عملکرد و ویژگی های اصلی آنها را بررسی خواهیم کرد.

قیمت انکودر موتور به چه عواملی بستگی دارد؟

انکودر موتور

انکودر چگونه کار می کند؟

اجزای تشکیل دهنده و قابلیت های انکودر نیز می تواند یک عامل تعیین کننده در قیمت انکودر موتور باشد. یک انکودر از یک دیسک تشکیل شده است که به یک شافت چرخان متصل است. این دیسک ممکن است از شیشه یا پلاستیک ساخته شود (جنس دیسک انکودر نیز عامل موثری در قیمت انکودر موتور می باشد) و با ترکیب نواحی شفاف و مات که باعث عبور نور می شود، کدگذاری می شود.

در مرحله بعد، با توجه به عملکرد آن، هنگام چرخش شافت، منبع نور مادون قرمز نوری را ساطع می کند که توسط یک سنسور نوری (فوتوترانسیستور) تفسیر می شود که به نوبه خود بسته به اینکه نور از دیسک عبور کند، پالس های دیجیتال تولید می کند. به دنبال این نحوه عملکرد، اطلاعاتی حاصل می شود که امکان کنترل جنبه هایی مانند جهت حرکت، شعاع چرخش و در موارد خاص سرعت را فراهم می آورد. از این رو قیمت انکودر موتور می تواند بسته به اطلاعاتی که انکودر پس از عملکرد ویژه اش، نتیجه می دهد، متفاوت باشد.

برخی از کاربردهای گسترده انکودر در صنایعی مانند رباتیک، لوازم خانگی کوچک یا برخی از کاربردهای صنعتی است که نیاز به اندازه گیری زاویه ای دارند. از دیگر عوامل مهم در میزان قیمت انکودر موتور کاربرد یا کاربردهایی است که انکودر مورد نظر در صنعت دارد.

قیمت انکودر موتور به چه عواملی بستگی دارد؟

انکودر موتور

انواع انکودر موتور

• انکودر نوری

انکودر نوری گسترده ترین طیف از انواع انکودر است و از یک منبع نور، یک دیسک چرخان و یک آشکارساز نور تشکیل شده است. دیسک روی یک شافت چرخان سوار شده و نواحی مات و شفافی بر روی سطح خود دارد. نور ساطع شده از منبع، توسط فوتودکتور دریافت می شود که در اثر برخورد با الگوی ناحیه مات یا شفاف، سیگنال های پالس تولید شده، توسط یک نوع کنترل کننده خوانده می شود که شامل یک ریز پردازنده برای تعیین زاویه دقیق شافت است. قیمت انکودر موتور با توجه به اینکه انکودر مورد نظر از چه نوعی باشد، بازه های قیمتی متفاوتی خواهد داشت.

• انکودر خطی

انکودرهای خطی ممکن است مطلق یا افزایشی باشند و بسته به تکنولوژی مورد استفاده در مکانیسم آن انواع مختلفی از انکودرهای خطی وجود دارد. این نوع انکودر در اندازه گیری سیستم های حرکتی و برای کنترل ابزارهای با دقت بالا هنگام تولید ابزارها استفاده می شود. قیمت انکودر موتور خطی، با انواع دیگر انکودر، به دلایل مختلف اعم از نوع عملکرد، اجزای تشکیل دهنده و … فرق می کند.

قیمت انکودر موتور به چه عواملی بستگی دارد؟

انکودر خطی

• انکودر مطلق

انکودرهای مطلق برای هر موقعیت یک کد واحد ارائه می دهند و به دو گروه انکودر تک نوبت و انکودر مطلق چند نوبت تقسیم می شوند. اندازه آنها کوچک است که امکان یکپارچه سازی ساده تر را فراهم می کند. از کاربردهای انکودر مطلق می توان به کاربرد آن در صنایع خاص مانند ماشین آلات مراقبت های بهداشتی اشاره کرد.

• انکودر افزایشی

و … .

اطلاع از قیمت انکودر موتور به منظور خرید آن

برای خرید انکودر موتور و اطلاع از قیمت انکودر موتور می بایست با توجه به نوع موتور مورد نظرتان و کاربردی که از انکودر انتظار دارید، به فروشگاه های عرضه و فروش انکودر موتور مراجعه نمایید. همچنین می توانید با یک جست و جوی ساده در موتورهای جست و جو در فضای اینترنت، انواع موتورهای انکودر موجود در بازار، ویژگی ها و قیمت انکودر موتور را مشاهده نموده و نیز نسبت به کسب اطلاعات در رابطه با بازه های قیمت انکودر موتور اقدام نمایید. قابل ذکر است که می توانید از مشورت با کارشناسان سایت فروش انکودر موتور به منظور کسب اطلاعات لازم جهت انجام بهترین و مناسب ترین انتخاب در خرید انکودر موتور، بهره مند شوید.

قیمت انکودر موتور به چه عواملی بستگی دارد؟

نوعی انکودر افزایشی