مقالات

استپ موتور

استپ موتور

استپ موتور

استپ موتوراستپ موتور که البته نام دیگر آن استپر موتور است در واقع همان موتورهای پله ای هستند که یک دور کامل یعنی ۳۶۰ درجه را به تعدادی استپ مساوی تقسیم می کنند. ( برای درک بهتر فرض کنید که پله بندی صورت می گیرد و سایز پله ها مساوی است) این سیستم ها از فیدبک استفاده می شود و در واقع کنترل موقعیت موتورهای پله ای برای یک پله خاص بدون فیدبک است، حتماً شما هم متوجه شدید که دقت این موتورها بالا است.

استپ موتور به ۴ نوع تقسیم شده است که عبارت است از استپ موتور با مغناطیس دائم، موتورهای سنکرون هایبرید و همینطور استپ موتور با مقاومت های مغناطیسی متغیر و استپ موتور لاوت. در نوع اولی جاذبه و دافعه بیم مغناطیس روتور و همینطور استاتور استفاده می شود. در نوع مغناطیس متغیر یک صفحه آهنی وجود دارد که به عنوان روتور مورد استفاده قرار می گیرد. مدل های هایبرید دارای دو تکنیک دائم و مغناطیسی متغیر با هم بوده و به صورت ترکیبی کار می کنند. انواع استپ موتور در فیام موتور موجود است. جهت انتخاب ایتپ موتور مناسب برای دستگاه های خود با ما تماس بگیرید.

 

مشخصات استپ موتور

استپ موتور ها در هر پله به میزان مشخصی که با درجه مشخص می شود دوران می کنند، در نظر داشته باشید که محور استپ موتور ۲۰۰ استپی برای هر استپ به میزان ۱/۸ درجه در نظر گرفته می شود. استپ موتور ها اقد جاروبک هستند نام دیگری که برای جاروبک در نظر گرفته می شود براشلس است. در واقع همین ویژگی سبب تمایز این محصول با دیگر موتور ها می شود. روش کاری استپ موتور به این صورت است که یک پالس به ترمینال ها اعمال می شود و البته پالس ها در وضعیت موج مربعی قرار دارند سپس موقعیت شفت و یا محور موتور به میزان مشخصی که در قبلاً تعیین شده است شروع به دوران می کند. هر پالس برای مقدار مشخصی از زاویه محور مورد استفاده قرار می گیرد.

در استپ موتور دور تا دور هسته مرکزی تعدادی الکترومگنت وجود دارد که در واقع آهنربای الکتریکی محسوب می شود. این آهنربا دارای دندانه های خاصی هستند و یک سیلندر آهنی دندانه دار نیز نقش چرخ دنده را ایفا می کند. فعال و یا غیر فعال شدن این الکترومگنت ها به وسیله یک کنترلر خارجی است که می توان نام آن را میکرو کنترلر نیز قرار داد. وقتی اولین الکترومگنت برانگیخته می شود سیلندر مرکزی دندانه دار شروع به چرخش می دهد و دندانه ها روی سیلندر دقیقا روبرو دندانه های آن قرار می گیرد. در چنین وضعیت دندان های سیلندر مرکزی با سایر دندانه ها تماس نماید. وقتی الکترومگنت بعدی فعال شد دندانه های روتور با دندانه های آن ست می کند و این روند ادامه دار است.

کاربرد استپ موتور

امروزه کاربرد استپ موتور بسیار گسترده است. به عنوان مثال از استپ موتور در پرینترهای سه بعدی نسل جدید استفاده می شود. این محصول در پلاترها، فلاپی درایوها و همینطور لنز دوربین های دیجیتال نیز استفاده می شود. از استپ موتور در اسکنرها و همینطور وسایلی مانند سی ای سی نیز کاربرد دارد.

استفاده از استپ موتور برای سیستم هایی که نیاز است موقعیت دقیق به صورت افقی و یا عمودی استفاده شود و یا نیاز به زاویه دقیق است می تواند یک انتخاب بسیار عالی باشد.

یکی از کاربردهای بسیار مهمم استپ موتور در صنایع رباتیک است، در واقع شما می توانید برای ساخت بازوها و همینطور سایر بخش های رباتی که نیاز است در درجه بندی دقیقی صورت بگیرد استفاده کنید. در نظر داشته باشید که کاربرد استپ موتور در خودروها نیز به منظور کنترل دور موتور استفاده شده و در کولرها سبب افزایش دور موتور می شود. سبب می شود که از کاهش ناگهانی دور موتور کاسته شود و به نوبه خود یک متعادل کننده بسیار عالی است.