ویبراتور چیست؟

یکی از دستگاه های صنعتی که در حوزه پروژه های ساخت و ساز و عمران استفاده می‌شود با عنوان “ویبراتور بتن” معروف است. این دستگاه عبارتند از ۱یک شیلنگ با طول متوسط که به موتور دستگاه متصل است و از طریق نیروی مکانیکی و ایجاد لرزش های کنترل شده به مخلوط بتن در یک پروژه خاص در محل، موجب می شود حباب های داخل بتن آزاد شوند. تثبیت و فشرده کردن بتن تازه ساخته شده با یک دستگاه ویبراتور بتن یک فرایند ساده و موثر است. 

 علیرغم اینکه این دستگاه، مزایای زیادی را برای پیمانکاران ساختمانی و پروژه های عمرانی فراهم می کند اما سازندگان این تجهیزات عقیده دارند چنانچه از دستگاه ویبراتور بتن به درستی استفاده نشود یا استانداردهای طرز کار با دستگاه در بتن رعایت نگردد، منجر به ایجاد هزینه های غیر ضروری برای تعمیرات خرابی های ناخواسته در دستگاه خواهد شد.

با توجه به موارد فوق، اولین و مهمترین عاملی که در استفاده از دستگاه ویبراتور بتن در پروژه‌های عمرانی حائز اهمیت است، آموزش کارکنان در مورد استفاده مناسب از دستگاه می باشد. علاوه بر آموزش های نحوه کار با دستگاه، سایر مهارت ها نظیر مشکلاتی که این دستگاه ها با آن مواجه هستند، نحوه عیب یابی، شیوه‌هایی رفع نقص، تعمیرات نگهداری و حتی بازرسی دستگاه ویبراتور بتن در آموزش‌ها باید قرار گیرد. در صورت استفاده صحیح از این دستگاه ها، تخریب یا به هم ریختگی بافت بتن رخ نخواهد داد.

نحوه عملکرد ویبراتور را در این ویدئو ببینید.

اهمیت استفاده از دستگاه ویبراتور بتن

بتن تازه ریخته شده در یک محل به ویژه اگر حجم زیادی بیشتری داشته باشد به طور معمول شامل ۵ تا ۲۰ درصد هوای ورودی می باشد؛ این حباب های هوا می‌توانند تراکم بتن را کاهش دهند؛ بتن با درصد بالایی از حباب های هوا از نظر پایداری و مقاومت، کاهش پیدا می کند و نفوذ پذیری آن افزایش می یابد؛ نتیجه فرآیندهای فوق، کاهش دوام محصولات بتنی خواهد بود. همین عامل، ضرورت استفاده از دستگاه ویبراتور بتن را توضیح می دهد.

ویبراتور


نکاتی درباره استفاده از دستگاه ویبراتور بتن

انواع و اقسام دستگاه ویبراتور بتن در بازار وجود دارند که با سوخت های مختلف کار می کنند. دستگاه های بنزینی، دیزلی، برقی و ویبراتورهای بادی برای بتن در حال حاضر قابل استفاده هستند؛ اما نوع کاربری و شدت لرزش که این دستگاه ها ایجاد می کنند در انتخاب آن ها تاثیر گذار است.

زمانی که شیلنگ دستگاه ویبراتور بتن در مخلوط بتن باقی می‌ماند به فرکانس و دامنه لرزش و ماهیت بتن بستگی دارد. فرکانس ها در این دستگاه با تعریف تعداد سیکل های ارتعاش در هر دقیقه معرفی می شود.

طبق یک تعریف دیگر، لرزش ها، با عنوان چرخش در هر دقیقه یا دور در هر دقیقه نیز بیان می‌شوند. به این ترتیب میزان ارتعاش یا لرزش، تاثیر مستقیم بر حرکت توده های سبک تر شن، ماسه و دوغاب در بافت بتن خواهد داشت. دامنه فرکانس ها برای توده های بتنی سنگین تر که ذرات درشت تری دارند با شعاع عملیاتی متفاوت قابل تنظیم است.

ویبراتور بتن

دستگاه های ویبراتور بتن که ابعاد کوچکتر دارند، دارای فرکانس های بالاتر و دامنه های پایین تر هستند اما دستگاه های بزرگتر، فرکانس های پایین تر با دامنه های بالاتر را تولید می کنند. به عنوان یک قاعده کلی باید گفت که دستگاه ویبراتور بتن باید یک چهارم ضخامت دیواره محصول باشد. دستگاه هایی که فرکانس های بالاتر تولید می کنند برای بتن های سنگین تر کاربرد دارند.

یکی از نکات مهم در هنگام استفاده از دستگاه های ویبراتور بتن، توجه به مکان قرارگیری بلوک های اطراف محوطه بتن ریزی است. در برخی موارد، افزایش زمان ارتعاش برای تحکیم بافت بتن لازم است. استفاده از این تجهیزات طبق استانداردهای ساختمان سازی و بتن ریزی انجام می گیرد. هر نقصی در این عملیات موجب ترک خوردن ملات بتنی شده و ارتعاش بیش از حد، بافت بتن را تخریب می کند و همچنین امکان دارد به سازه های اطراف نیز آسیب بزند.

ویبراتور برقی

کاربرد ویبراتور

 • تسهیل جریان مواد در مخازن و سیلو
 • بعنوان محرک سرند ها و تجهیزات دانه بندی مواد
 • بعنوان محرک فیدرها و تجهیزات انتقال مواد
 • تمیز کردن – جدا کردن و شستشوی مواد
 • فشرده سازی مواد
 • صنایع سیمان وبتن
 • صنایع کشاورزی
 • صنایع آرد و تجهیزات دانه بندی
 • فشرده سازی خاک به خصوص در پایه های جاده ها، راه آهن ها و ساختمان ها
 • تثبیت بتن
 • کاربرد در سیلو ها

راهنمای انتخاب ویبراتور

مطالب جدید

اتومات پمپ آب

اتومات پمپ آب و انواع آن اتومات پمپ آب از وسایل مورد نیاز مخزن های آب می باشند که خاموش …

مخزن پمپ آب

مخزن پمپ آب مخزن پمپ آب از وسایل بسیار پرکاربرد جهت افزایش طول عمر پمپ آب و کاهنده مصرف برق …

گیربکس کتابی

گیربکس کتابی گیربکس کتابی، یک از مدل ها و نمونه های گیربکس صنعتی است. این مدل از گیربکس ها به …

انواع پمپ هیدرولیک

 معیار انتخاب انواع پمپ هیدرولیک  پمپ هیدرولیک می تواند انرژی مکانیکی را به انرژی هیدرولیکی تبدیل کند. البته این دستگاه …

پمپ هیدرولیک دستی

خصوصیات و نحوه ی کارکرد پمپ هیدرولیک دستی انواع پمپ هیدرولیک به صورت دستی، جزو ساده ترین پمپ هایی است …

پمپ هیدرولیک فشار بالا

پمپ هیدرولیک فشار بالا چیست و چه کاربردی دارد؟ در بعضی مواقع، پمپ هایی نیاز است که بتوانند سیال را …

معرفی پمپ هیدرولیک پیستونی

معرفی پمپ هیدرولیک پیستونی پمپ هیدرولیک پیستونی عموما در کارخانجات، کارگاه ها و کارواش ها استفاده می شود. انواع پمپ …

گیربکس صنعتی کوچک

اهمیت کاربرد گیربکس صنعتی کوچک:  چرخ تولید بسیاری از صنایع مختلف نظیر صنعت فولاد، صنعت سیمان، پتروشیمی، نیروگاه، پالایشگاه و …