مخزن پمپ آب

مخزن پمپ آب خانگی

مخزن پمپ آب از وسایل بسیار پرکاربرد جهت افزایش طول عمر پمپ آب و کاهنده مصرف برق می باشد. این مخزن با عناوین مختلفی مانند منبع تحت فشار، مخزن انبساط بسته و مخزن تحت فشار نیز نام برده می شود. جنس این مخزن از فلز می باشد و در رنگ های قرمز، آبی و زرد ساخته و به بازار عرضه می گردد که در قسمت پشت پمپ آب به عنوان مخزن کاربرد دارد. این مخزن دارای سه قسمت اصلی از جمله بدنه، تیوپ و فلنج می باشد و چنانچه این مخزن دارای ظرفیتی بیشتر از ۲۴ لیتر باشد دارای پایه خواهد بود اما در ظرفیت های زیر ۲۴ لیتر قابل نصب بر روی پمپ آن خواهد بود.

انواع مخازن پمپ آب

مخزن پمپ آب و یا همان منبع تحت فشار معمولا در دو نوع عرضه می شوند، مخزن با بالش هوا و مخزن با دیافراگم لاستیکی که در ادامه به شرح کدام می پردازیم:

مخزن با بالش هوا

در این مخزن هم آب و هم هوا وجود دارد که در تماس با هم قرار دارند.، که این امر موجب فشرده شدن هوا خواهد شد و در زمان احتیاج، با فشار هوا آب وارد سیستم خواهد گردید. استفاده از این مخزن معمولا برای ظرفیت های بالای ۱۰۰۰ لیتر مناسب است.

مخزن با دیافراگم لاستیکی

در این مخازن آب و هوا در تماس با هم قرار ندارند، آب در ممبران از جنس لاستیک جمع می شود، که جنس تیوپ های آن از اتیلن پلی پروپیلن ساخته می شود. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که چنانچه پمپ جهت استفاده از آب شرب می باشد، باید از جنسی ساخته گردد که موجب آلوده شدن آب نشود.

مخزن دیافراگمی نسبت به مخزن های بالش هوا و تیوپی از قیمت بالاتری برخوردار است و دارای عمر مفید بیشتری نیز می باشد.

انواع منبع انبساطمنابع تحت فشار چگونه کار می کنند؟

زمانی که مخزن نصب می شود، خالی است و بعد از روشن شدن پمپ، مخزن از آب پر شده و و هوا در قسمت بالای منبع فشرده می شود. پس از خاموش شدن پمپ، با استفاده از فشار هوای موجود در مخزن، آب به سیستم وارد شده و پس از اینکه مقدار آب کم شد و از فشار هوا نیز کاسته گردید، پمپ مجددا استارت زده و مخزن دوباره از آب پر می شود و هوا نیز داخل آن فشرده می گردد.

مزایای استفاده از مخزن پمپ آب چیست؟

استفاده از مخزن پمپ آب دارای مزیت های بسیاری استف برخی از این مزایا به شرح ذیل می باشد:

  • خرابی های ناشی از استارت زیاد پمپ را کاهش داده و موجب افزایش عمر مفید پمپ خواهد گردید.
  • مصرف برق و انرژی را به میزان زیادی کاهش داده و باعث صرفه جویی در مصرف برق می گردد.
  • فشار آب در درون لوله ها را ثابت نگه می دارد.
  • از ضربه به اصطلاح قوچ نیز پیشگیری می نماید.

نحوه تنظیم فشار مخزن پمپ آب چگونه است؟

جهت تنظیم فشار هوا و گاز نیتروژن موجود در  منبع تحت فشار باید به نکاتی مانند ارتفاع ساختمان، تعداد واحد های داخل آن، متراژ آنها، ضخامت لوله و دیگر عوامل توجه داشت که فشار موردنظر معمولا بین ۱.۴ الی ۳ بار خواهد بود. همچنین فشار مخزن قبل از اینکه به سیستم لوله کشی وصل گردد باید ۱۰ درصد از فشار استارت پمپ کمتر باشد. در صورتی که فشار هوای مخزن از مقدار ذکر شده کمتر باشد باعث سایش و برخورد تیوپ به دیواره منبع شده و در نتیجه منجر به پاره شدن آن خواهد شد. همچنین فشار کم هوا موجب پر شدن آب به میزان زیادی در تیوپ گشته و پمپ در دفعات زیادی خاموش و روشن می شود که نهایتا موجب سوختن پمپ می شود. همچنین در صورتی که فشار هوا بیشتر از حد مجاز باشد باعث کاهش حجم ذخیره در داخل تیوپ می شود که با خاموش و روشن شدن مکرر پمپ، باعث خرابی آن خواهد شد.

راه های محافظت از تیوپ مخزن پمپ آب

با انجام برخی از کارها می توانیم از سوراخ و پارگی تیوپ مخزن پمپ آب جلوگیری کنیم، این راه ها عبارتند از:

  • نصب مخزن ذخیره قبل از پمپ انجام شود.
  • فشار هوای مخازن پمپ آب به درستی تنظیم شود.
  • در صورت تعویض تیوپ، ناخالصی و زنگ زدگی داخل مخزن تمیز شود.
  • منبع تحت فشار به درستی تراز شده باشد.
  • محل نصب مخزن خشک و بدور از رطوبت باشد.

خرید مخزن پمپ آب

از آنجا که در شرایط تحریمی به سر می بریم انواع مخزن پمپ آب به کیفیت گذشته وارد کشور نمی شود و نمونه های غیر استاندارد و تقلبی این محصول در بازار بسیار زیاد است. به همین علت لازم است که در هنگام خرید مخازن پمپ آب توجه به کیفیت آن داشته باشیم و حتی الامکان این محصولات را از فروشگاه های معتبر و باسابقه خریداری نماییم. فیام موتور وارد کننده برترین برند های مخزن پمپ در ایران است.  جهت خرید منبع انبساط با کارشناسان ما تماس بگیرید.