الکتروموتور ضد انفجار EEX

الکتروموتور ضد انفجار  در سری های مختلف عرضه شده اند که هر یک از نظر تمهیدات و سیستم های ایمنی در وضعیت مخصوص به خود قرار دارند. الکتروموتور ضد انفجار دارای بخش بندی های مشخصی است و اینطور که مشخص شده است این محصول برای محیط های انفجاری خطرناک یک انتخاب بی نظیر است.

الکتروموتور ضد انفجار EEX از دسته محصولات بسیار کاربردی در محیط های انفجاری محسوب می شود.

محیط های انفجاری

طبقه بندی که برای محیط های انفجاری از نظر آتش سوزی در نظر گرفته می شود خود شامل سه کلا است، کلاس اول، فضایی است که درون آن گازهای قابل اشتعال موجود دارد تاسیسات نفی در همین لیست قرار دارد.

کلاس دوم به فضایی گفته می شود که درون آن غبارهای قابل اشتعال از قبیل ذغال سنگ دیده می شود و کلاس دوم نیز به فضایی گفته می شود که در آن فیبرهای قابل اشتعال وجود دارد مانند پنبه و کنف.

معرفی انواع الکتروموتور ضد انفجار

الکتروموتور ضد انفجار بر اساس قابلیت استفاده آن در مناطق خطرناک به دو گروه تقسیم می شود.

  1. گروه اول موتورهایی هستند که در معادن و همینطور محیط هایی که در آن غبار زغال سنگ وجود دارد مورد استفاده قرار گرفته
  2. دسته دوم به موتورهایی گفته می شد که در مناطق هیدروکربنی و البته فضاهایی که دارای گازهای اشتعال بوده مورد استفاده قرار می گیرد.

علامت EEX نشان دهد ضد انفجار بودن الکتروموتور است.

حال می خواهیم سری های مختلف الکتروموتور ضد انفجار را با هم بررسی کنیم.

  1. سری d : که با حرف EEXd نمایش داده می شود.
    این موتورها به این شکل طراحی شده اند که اگر جرقه و یا احتراق صورت بگیرد به هیچ عنوان به بیرون از الکتروموتورها منتشر نمی شود و در واقع از احتراق محیط جلوگیری می کند. این سری از موتورها دارای پوشش و همینطور پوسته های ضخیمی هستند و وزنی که برای آن استفاده می شود کمی بیشتر از موارد مشابه است. محدوده کاری استاندارد برای الکتروموتور ضدانفجار سری d در محیط های انفجاری بسیار خطرناک و zone است.
  2. سری de : که در واقع مدت تکمیل شده قبل است . این گزینه به نسبت قبل از امنیت بالاتری برخوردار است.
  3.  سری p : که محیط داخلی الکتروموتورها با استفاده از هوا و یا یک گاز بی اثر به صورت فشاری قرار گرفته و در این شرایط اتمسفرهای خارجی از آنها جدا می شود و امکان بروز انفجار در فضای بیرونی کمتر شده و به نوعی از آن جلوگیری خواهد شد.
  4. سری n : این موتورها ضد جرقه هستند و در ساخت و تولید این محصولات تمهیداتی خاصی اعمال شده است. در واقع این سری از الکتروموتور ضد انفجار به این شکل کار می کنند که در حین کار در شرایط عادی و یا غیر عدی هیچ نوع جرقه ای را ایجاد نمی کنند. میزان درجه انفجاری الکتروموتور ضدانفجار مدل n به نسبت مدل d پایین تر است.
  5. سری e : بسیار مشابه با گزینه قبل است اما تمهیدات به کار رفته در آن سختگیرانه تر بوده و برای تکمیل گزینه قبل طراحی شده است که روند کاری را بهبود بخشد.

از نظر امنیتی الکتروموتور ضد انفجار از سری de بهترین بوده و پس از آن نیز سری d و p گزینه های خوبی هستند. در سیستم هایی که از گزینه های بالا به صورت ترکیبی استفاده کرده اند عموماً کیفیت در وضعیت مطلوب تری قرار دارد.

ژنراتور

ویبراتور

برق و اتوماسیون صنعتی

هیدرولیک

پنوماتیک

تمامی محصولات صنعتی در شرکت فیام موجود می باشد.

برای اطلاع از قیمت فرم استعلام قیمت را پرکنید.

آخرین مقالات