الکتروموتور ضد انفجار EEX

الکتروموتور ضد انفجار EEXالکتروموتور ضد انفجار  در سری های مختلف عرضه میشوند که هر یک از نظر متریال و سیستم های ایمنی در وضعیت مخصوص به خود قرار دارند.  این محصول برای محیط های انفجاری خطرناک یک انتخاب بی نظیر است. الکتروموتور ضد انفجار EEX از دسته محصولات بسیار کاربردی در محیط های انفجاری محسوب می شود. طبقه بندی این خانواده از موتورها که برای محیط های انفجاری از نظر آتش سوزی در نظر گرفته می شود خود شامل سه کلاس است:

 • کلاس اول فضایی است که درون آن گازهای قابل اشتعال وجود دارد مثل تاسیسات نفتی ، گازی و پتروشیمی (کلاس انفجاری: EEX T5)
 • کلاس دوم به فضایی گفته می شود که درون آن غبارهای قابل اشتعال است که شامل جایگاه های سوخت ، کارخانه های رنگسازی و کارخانجات ذغال سنگ است. (کلاس انفجاری: EEX T4)
 • کلاس سوم نیز به فضایی گفته می شود که در آن فیبرهای قابل اشتعال وجود دارد مانند پنبه و کنف. (کلاس انفجاری: EEX T3)
  جهت خرید الکتروموتور ضد انفجار با فیام موتور تماس بگیرید.

انواع الکتروموتور ضد انفجار

الکتروموتور ضد انفجار بر اساس قابلیت استفاده آن در مناطق خطرناک به دو گروه تقسیم می شود.

 1. گروه اول موتورهایی هستند که در معادن و همینطور محیط هایی که در آن غبار زغال سنگ وجود دارد مورد استفاده قرار گرفته
 2. دسته دوم به موتورهایی گفته می شد که در مناطق هیدروکربنی و البته فضاهایی که دارای گازهای اشتعال بوده مورد استفاده قرار می گیرد.

علامت EEX نشان دهنده ضد انفجار بودن الکتروموتور است.

حال می خواهیم سری های مختلف الکتروموتور ضد انفجار را با هم بررسی کنیم.

 1. سری d : که با حرف EEXd نمایش داده می شود.
  این موتورها به این شکل طراحی شده اند که اگر جرقه و یا احتراق صورت بگیرد به هیچ عنوان به بیرون از الکتروموتورها منتشر نمی شود و در واقع از احتراق محیط جلوگیری می کند. این سری از موتورها دارای پوشش و همینطور پوسته های ضخیمی هستند و وزنی که برای آن استفاده می شود کمی بیشتر از موارد مشابه است. محدوده کاری استاندارد برای الکتروموتور ضدانفجار سری d در محیط های انفجاری بسیار خطرناک و zone است.
 2. سری de : که در واقع نمونه ارتقا یافته سری d است . این سری به نسبت سری قبلی از امنیت بالاتری برخوردار است.
 3.  سری p : که محیط داخلی الکتروموتورها با استفاده از هوا و یا یک گاز بی اثر به صورت فشاری قرار گرفته و در این شرایط اتمسفرهای خارجی از آنها جدا می شود و امکان بروز انفجار در فضای بیرونی کمتر شده و به نوعی از آن جلوگیری خواهد شد.
 4. سری n : این موتورها ضد جرقه هستند و در ساخت و تولید این محصولات تمهیدات خاصی اعمال شده است. در واقع این سری از الکتروموتور ضد انفجار به این شکل کار می کنند که در حین کار در شرایط عادی و یا غیر عادی هیچ نوع جرقه ای را ایجاد نمی کنند. میزان درجه انفجاری الکتروموتور ضدانفجار مدل n به نسبت مدل d پایین تر است.
 5. سری e : بسیار مشابه با گزینه قبل است اما تمهیدات به کار رفته در آن سختگیرانه تر بوده و برای تکمیل گزینه قبل طراحی شده است که روند کاری را بهبود بخشد.

از نظر امنیتی الکتروموتور ضد انفجار از سری de بهترین بوده و پس از آن نیز سری d و p گزینه های خوبی هستند. در سیستم هایی که از گزینه های بالا به صورت ترکیبی استفاده کرده اند عموماً کیفیت در وضعیت مطلوب تری قرار دارد.

دیدگاه نوشته