الکتروموتور دوسرعته

الکتروموتور دو سرعتهالکتروموتورهای دو سرعته که نام دیگر آن ها دالاندر است عموماً برای پروژه هایی که نیاز به توان متغیر و دور متغیر دارند مورد استفاده قرار می گیرد. در الکتروموتورهای دو سرعته از سیم پیچ های مجزا برای کنترل سرعت استفاده می شود به همین دلیل به آن موتور سیم پیچ مجزا نیز گفته میشود. این الکتروموتورها از سری AC هستند و مواقعی که نیاز است الکتروموتور دو یا چند متغبر برای دور داشته باشد مناسب است و استفاده از الکتروموتورهای چند سیم پیچه گزینه های بهتری محسوب می شود. موتورهایی که با استفاده از سیم پیچ های مجزا سرعت را کنترل می کنند در قسمت استاتور میزان حجم سیم پیچی بالایی دارد. این الکتروموتور در برند های مختلف توسط فیام موتور عرضه میگردد. جهت استعلام موجودی و قیمت با ما در تماس باشید. الکتروموتورهای دو سرعته یک نوع موتور الکتریکی است که سبب می شود تغییرات سرعت تحت تأثیر از تعداد قطب های موتور صورت گیرد. تغییر تعداد قطب ها در الکتروموتورهای دو سرعته به نسبت های ۱به ۲ و ۱به ۳ و ۱به ۴ دیده می شود. در نظر داشته باشید که این محصولات با کیفیت بالایی عرضه می شوند.

کاربرد الکتروموتورهای دو سرعته

این الکتروموتورها برای جرثقیل های سقفی، ریلی و همینطور دروازه ای و برای شهربازی ها کاربرد زیادی دارد. این محصول در صنایع نساجی و همینطور اسکله های بارگیری نیز استفاده می شود. از الکتروموتورهای دو سرعته برای گونی بافی و همینطور سیستم های انتقال مواد نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مشخصات الکتروموتورهای دو سرعته

کنترل سرعت الکتروموتورهای دو سرعته یک روش بدون تلفات محسوب می شود. در واقع در بین تمامی روش هایی که برای کنترل تعداد قطب سیم پیچ ها دیده می شود روش سیم پیچی الکتروموتورهای دو سرعته با توجه به کل ظرفیت موتور یک گزینه بدون تلفات محسوب می شود. این در حالی است که عموماً در سایر روش ها همیشه می توان از نیمی از ظرفیت موتور استفاده نمود.

سرعت هایی که برای الکتروموتورهای دو سرعته وجود دارد عبارت است از ۵۰۰، ۷۰۰، ۱۰۰۰، ۱۵۰۰ و ۳۰۰۰ دور . در صورتی که نیاز به میزان دور خروجی کمتر باشد از یک گیربکس حلزونی و یا هلیکال استفاده می شود که بر سر موتورها قرار می گیرد و سبب می شود که میزان دور خروجی کاهش یابد و به این ترتیب نسبت دور دلخواه ایجاد می شود.

روش کنترل سرعت در الکتروموتورهای دو سرعته

روش کنترل سرعت در الکتروموتورهای دو سرعته به نسبت سایر روش ها بهینه تر است. در نظر داشته باشید که این محصولات از سیم پیچ های مجزا استفاده شده است که سبب می شود تمام ظرفیت موتور به طور استاندارد مورد استفاده قرار بگیرد.  در الکتروموتورهای دو سرعته برای اتصال سیم پیچ ها دو روش مرسوم است. روش اول به صورت مثلث است به صورتی که هر فاز به دو بخش موازی و یا به شکل دو مثلث موازی تقسیم می شود. حال با جفت کردن این دو گزینه به صورت سری اتصال در وضعیت ستاره ای قرار می گیرد. در شیوه دوم ستاره های موازی به هم متصل می شوند و در نهایت به یک اتصال مثلث با جفت شدگی سری شاخه ها همراه هستند. در صورتی که اتصال در هر یک از دو روش توضیح داده شده تغییر نماید جه جریان الکتریکی در نیمی از مسیر به شکل وارون شده و در نهایت قطب ها تغییر می کند.

در الکتروموتورهای دو سرعته یک سیم پیچ وجود دارد که به صورت ۶ پیچه عرضه می شود، سرعت توسط این سیم پیچ ها و همینطور تغییر اتصالات ترمینال های موتور سبب می شود که سرعت موتور نصف و یا بیشتر ( دو برابر) شود. در نظر داشته باشید که به طور کلی برای انتخاب این محصول می بایست محیط پروژه به طور دقیق شناسایی شود و اینطور که شواهد نشان می دهد الکتروموتورهای دو سرعته از کیفیت ساخت خوبی برخوردار هستند.

دیدگاه نوشته