[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

پمپ دیافراگمی چیست؟

یک پمپ دیافراگم (پمپ غشایی) یک پمپ جابجایی مثبت است که کاربران را قادر می سازد تا صنایع را بر روی یک پمپ تیپ استاندارد که برای انواع وسیعی از مایعات مناسب است استاندارد کند.این پمپ های دیافراگمی بر اساس عملکرد جایگذاری مثبت، عمل می کنند. مایع مورد نیاز برای انجام عملیات پمپاژ ملایم، از نظر شیمیایی / فیزیکی تهاجمی است و پمپ دیافراگم یک راه حل کارآمد و کم نگهداری را ارائه می دهد.

انواع مختلف پمپ های دیافراگم مانند پمپ های دیافراگم هوا (AODD)، پمپ های دیافراگم الکتریکی (EODD) و پمپ های دیافراگم پیستون وجود دارد .

پمپ دیافراگم چگونه کار می کند؟

یک دیافراگم پمپ یک پمپ جابجایی مثبت است که از دو دیافراگم انعطاف پذیر استفاده می کند که به جلو و عقب متصل می شوند، و ایجاد یک فضای موقت می کند. دیافراگم های انعطاف پذیر هر دو مایع را از طریق پمپ می کشند و از بین می برند. دیافراگم ها به عنوان دیوار جداسازی بین هوا و مایع کار می کنند. دیافراگم ها توسط یک شفت در بخش مرکزی متصل می شوند.

شرکت فیام ارائه دهنده انواع پمپ دیافراگم با برترین برندها از جمله گراکو (graco) ، ویلدن (Wilden) ، آرو (Aro) ، وردر (Verder) ، دبم (debem) ،آلماتک (Almatec)، آل فلو (All Flo)، یامادا(Yamada)، سندپایر (Sandpiper)،  وانگر(Wagner )، دپا(Depa )، بلاگدون(Blagdon)، میباشد.

لطفا جهت مشاهده قیمت و مشاوره قبل از خرید با ما تماس بگیرید. ۰۲۱.۳۳۱۱۰۲۳۵

یک پمپ دیافراگمی که عموماً با پمپ غشایی نیز شناخته می شود، یکی از انواع متداول و رایج پمپ های صنعتی می باشد. این پمپ های دیافراگمی بر اساس عملکرد جایگذاری مثبت، عمل می کنند. ترکیبی از اجزای تشکیل دهنده از جنس دیافراگم لاستیک، ترموپلاستیک یا از جنس تفلون و همچنین شیرهای مناسب در دو طرف پمپ دیافراگمی، عملکرد این تجهیزات را به صورت بهینه تنظیم می کند.

یک پمپ دیافراگمی که عموماً با پمپ غشایی نیز شناخته می شود، یکی از انواع متداول و رایج پمپ های صنعتی می باشد. این پمپ های دیافراگمی بر اساس عملکرد جایگذاری مثبت، عمل می کنند. ترکیبی از اجزای تشکیل دهنده از جنس دیافراگم لاستیک، ترموپلاستیک یا از جنس تفلون و همچنین شیرهای مناسب در دو طرف پمپ دیافراگمی، عملکرد این تجهیزات را به صورت بهینه تنظیم نموده و آن را برای کاربردهای مختلف مناسب ساخته است.

انواع شیرها که در پمپ های دیافراگمی استفاده می شوند شامل شیر کنترل، شیرهای پروانه ای،  یا اشکال دیگری از شیرهای رایج هستند. سیال از طریق شیرها به سمت مسیر مورد نظر پمپ می شود.

 

 انواع پمپ دیافراگمی

۱-یکی از مدل‌های پمپ دیافراگمی به پمپی اختصاص دارد که در آن یک طرف دیافراگم، آب بندی شده و آن قسمت را سیالی پر کرده است که قرار است پمپ شود. دیافراگم در این مدل پمپ، انطعاف پذیر است. حجم محفظه پمپ می تواند افزایش یا کاهش پیدا کند. شیرهای کنترل غیرقابل بازگشت، از جریان معکوس سیال در مدت عملکرد پمپ های دیافراگمی جلوگیری می کنند.

۲-نوع دیگر پمپ دیافراگمی، نوعی پمپ با جابجایی مثبت حجم سنجی است. عامل اصلی محرک دیافراگم در این مدل ها به صورت الکترو مکانیکی و از طریق یک موتور می باشد. حرکت دیافراگم از طریق یک اهرم یا دسته امکان‌پذیر است. حرکت ساده دیافراگم به صورت مکانیکی منجر به پمپ سیال می شود. دیافراگم از یک طرف با هوا در ارتباط است.

۳- انواع پمپ دیافراگمی شامل پمپ هایی است که هر دو طرف دیافراگم از سیال پمپ شونده، پر شده است.  حجم سیال در دو طرف دیافراگم تغییر پیدا می‌کند.


اساس عملکرد پمپ دیافراگمی چیست؟

هنگامی که حجم محفظه دو طرف دیافراگم افزایش پیدا می‌کند، فشار کاهش می‌یابد, مایع به داخل محفظه کشیده می شود؛ سپس هنگامی که فشار محفظه پس از کاهش حجم، افزایش پیدا می کند؛ مایع کشیده شده به سمت داخل پمپ؛ خارج می‌گردد. عملکرد همزمان این فرآیند منجر به پمپاژ سیال داخل محفظه می شود. اگر این عملیات ادامه پیدا کند، چرخه پمپ دیافراگمی کامل می شود. محفظه های پمپ دیافراگمی، قفسه های مهر و موم شده هستند؛ بنابراین پمپاژ سیال را بدون استفاده از مواد روان ساز یا روان کننده میسر می سازند.


مزایای پمپ دیافراگمی

استفاده از انواع پمپ دیافراگمی مزایا و ویژگی های زیادی را برای موقعیت کاربردی فراهم می سازد. در این خصوص به مفاهیم زیر دقت کنید:

 • قدرت بالای مکش ( برخی از پمپ و فشار و سرعت جریان پایین، عملیات پمپاژ را انجام دهند- برخی دیگر از پمپ ها در سرعت جریان بالای سیال با کارایی عالی کار می کنند- از سوی دیگر، این پمپ ها نیز برای پمپاژ سیال با ذرات معلق بسیار بالا طراحی شده اند)
 • طراحی ویژه برای قطعات داخلی پمپ دیافراگمی
 • مقاوم در برابر عوامل خورنده
 • مناسب برای فشار تخلیه تا حدود ۱۲۰۰ بار
 • عدم نیاز به روان کننده ها
 • طول عمر بالا
 • افزایش کارایی پمپاژ تا ۹۷ درصد
 • قابلیت استفاده برای مایعاتی با ویسکوزیته بالا
 • قابلیت نصب در تاسیسات حاوی سیالات خورنده، ساینده، سمی و قابل اشتعال

 

کاربردهای پمپ دیافراگمی

 • کاربرد در صنایع غذایی و نوشیدنی
 • کاربرد اهن در کارخانه کاغذسازی
 • استفاده از آب در صنایع تولید رنگ و پوشش
 • استفاده در صنایع تصفیه آب و فاضلاب
 • صنایع رنگدانه ها و جلادهنده های صنعتی
 • کارخانه های تولید مواد شیمیایی، نفت و پتروشیمی

گیربکس SEW

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

پمپ

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

گیربکس

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

الکتروموتور

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

ژنراتور

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

ویبراتور

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

برق و اتوماسیون صنعتی

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

هیدرولیک

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

پنوماتیک

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

تمامی محصولات پمپ صنعتی در شرکت فیام موجود می باشد.

برای اطلاع از قیمت با شماره ی  ۰۲۱۳۳۱۱۰۲۳۵ تماس بگیرید.

آخرین مقالات

Call Now Buttonتماس با فیام